• Pazartesi-Cumartesi: 08:30-21:00
  • Cihan Usta - +90 553 509 10 56

Ankara Kalebodur Ustası

Anasayfa Ankara Seramik Ustası Ankara Kalebodur Ustası
Ankara Kalebodur Ustası

Ankara Kalebodur Ustası

İnşaatın olmazsa olmaz demirbaşlarından biri kalebodurdur. Kaba inşaatın bitip, ince inşaat ve dekorasyona geçildiğinde, ilk önce kalebodur döşemeleri yapılır. Banyo, mutfak, balkon, antre ve teras gibi dairelerin neredeyse büyük kısmına kalebodur uygulaması yapılmaktadır. Peki kalebodur uygulaması nasıl yapılmalıdır? Dikkat edilecek hususlar nelerdir? Bu soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

 Ankara Kalebodur Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Kalebodur inşaatta veya tadilatta dikkat edilmesi gereken en önemli işçiliktir. Kalebodur döşemesi yapmadan ankara kalebodur ustası tarafından, gerekli her koşul ( yağmur suyu, su gideri, sızdırmazlık, eğim) kontrol edilmeli ve sonrasında döşeme işlemi yapılmalıdır. Özellikle; balkon ve banyo gibi sürekli su ile temas olan yerlerde, yanlış bir işlem yapıldığında verim almak zor olabilir. İnşaat sırasında yapılan yanlış hesaplama ve hatalarda, bir zaman sonra kalebodur kullanımında sıkıntılar meydana getirebilir. Bu nedenle eğimin doğru hesaplanması ve yağmur suyu tahliye borularında herhangi bir sızdırma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 Ankara Kalebodur Uygulaması Nasıl yapılır?

 Kalebodur uygulaması yapılırken, ilk önce alan metrekaresi ölçülür. Metrekare ölçümüne göre kalebodur seçilir veya seçilen kalebodurlar ölçüye göre hesaplanarak bir planlama yapılır. Bu işlem her ne kadar zor olsa da, uygulama yapılacak alana ilk etapta dizilerek planlanması daha sağlıklı olur. Böylelikle, kenarlarda kalan açıklıkları tamamlamak için parça kalebodurlara ihtiyaç duyulabilir. Planlama yapıldıktan sonra, uygulama yapacak usta tarafından alan temizlenir. Alanın mutlaka kuru olması, su varsa tahliye edilip iyice kuruduktan sonra yapılması gerekir.

 Kalebodur için hazırlanan şap harcı dikkatli bir şekilde uygulanır. Harç uygulaması yapıldıktan sonra, iyice kuruması için iki üç gün beklenir. Bu durumda hava koşullarının 20 derecenin altında olması, süreyi biraz daha uzatabilmektedir. Kalebodur alanı kuruduktan sonra, kalebodurlar mesafe aralıkları hesaplanarak yapıştırma işlemine geçilir.

 Kalebodur aralarını ayarlamak için karo aralayıcı kullanılır. Kalebodurlar zemine yine seramik yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır. Yapıştırma işlemi yapılırken, kalebodur üzerine iyice bastırılır ki, harç altında kalan hava boşlukları varsa kapansın. Kalebodur döşeme işlemi bittikten sonra, derz sıvama işlemine geçilir, kalan boşluklar derz dolgusu ile doldurulur. Derz dolgular kuruduktan sonra, nemli bir bez veya sünger yardımı ile fazlalıklar temizlenir.

Son Yorumlar

    DMCA.com Protection Status